X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
X
تبلیغات
خبر عکس از خبرگزاریهای رسمی ایران


والپیپر تصویر بین الحرمین


عناوین مطالب


تیر 1393 خرداد 1393 اردیبهشت 1393 فروردین 1393 اسفند 1392 بهمن 1392
فال ها
تفال و استخاره مجرب شیخ بهائی
فال روا شدن حاجت شیخ بهائی
فال عقد و ازدواج شیخ بهائی
فال حافظ شیرازی


اس ام اس ها
اس ام اس های اس ام اس
اس ام اس های اس ام اس - پیامک
اس ام اس های ماه محرم
اس ام اس های نیمه شعبان
اس ام اس های ماه رمضان و عید فطر
اس ام اس های شب یلدا
اس ام اس های عاشقانه
اس ام اس های سرکاری
اس ام اس های ضد حال به دخترها
اس ام اس های ضد حال به پسرها


بازدیدکنندگان از خبر عکس از خبرگزاریهای رسمی ایران
38494
----------
رزرو آگهی تبلیغاتی
پذیرش همکار
تبادل ترافیک

----------
برای کسب اطلاعات درباره سیستم های تبلیغاتی فعال ایرانی با ما تماس بگیرید.


 • صفحه اصلی
 • فروشگاه
 • اس ام اس
 • اخبار برتر
 • اخبار روز
 • فال
 • تماس با ما

 • مخالفت روحانی با اقدام درست وزارت نیرو در افزایش جهشی قیمت برق پرمصرف ها - خبر عکس از خبرگزاریهای رسمی ایران

  مخالفت روحانی با اقدام درست وزارت نیرو در افزایش جهشی قیمت برق پرمصرف ها

  با دستور رئیس جمهور هزینه برق مصرفی پر مصرفان کاهش چشمگیری پیدا کرد. 

   

  تعرفه های پیشنهادی وزارت نیرو که بر اساس آن قبوض برق اسفند ماه صادر شد و به دست مشترکین رسید، با اعلام نظر رییس جمهور ملغی و قبوض جدیدی برای مشترکین دوباره صادر و ارسال می شود. این در حالی است که وزارت نیرو مجوز افزایش ۲۴ درصدی برق را کسب کرده بود و در مرحله اجرا با توجه به تورم عمومی کشور و برای حمایت از تولید، تعرفه بخش صنعتی و کشاورزی را کمتر از ۲۴ درصد و بخش خانگی را بیش از ۲۴ درصد افزایش داده بود تا افزایش درآمدی ۲۴ درصد را به طور متوسط محقق نماید. این وزارتخانه با این اقدام از بخش تولیدی کشور حمایت کرده و زمینه صرفه-جویی و اصلاح الگوی مصرف را در بخش خانگی فراهم کرده بود. نحوه تعرفه گذاری این وزارتخانه در ارایه تعرفه های پیشنهادی روشی پیشرو به شمار می رفت که بر مبنای آن افزایش هزینه برای مشترکین پرمصرف

  وزارت نیرو که مجوز افزایش 24 درصدی برق را کسب کرده بود، در مرحله اجرا با توجه به تورم عمومی کشور و برای حمایت از تولید، تعرفه بخش صنعتی و کشاورزی را کمتر و بخش خانگی را بیشتر افزایش داده بود.

  بیش از مشترکین کم-مصرف در نظر گرفته شده بود. در نتیجه مشترکین پرمصرف به صرفه جویی تشویق می شدند یا در صورت ادامه دادن به مصرف بی رویه هزینه واقعی تری را می پرداختند.

  بررسی ها نشان می دهد که پلکان های مصرف به ۷ پله تقسیم می شود و نرخ متوسط مصرف برق مشترکین در ابتدای پله سوم آن قرار گرفته و برابر ۲۱۴ کیلووات ساعت در هر ماه است. به علاوه ۸۳ درصد از مشترکین در سه پله اول قرار دارند و در نتیجه می توان پلکان سوم را محدوده ای برای مصرف متعارف دانست. وزارت نیرو نیز به همین علت پلکان های اول و دوم و سوم را به ترتیب ۳۴، ۵۷.۱ و ۵۲ درصد افزایش داده بود و برای پلکان های بالاتر افزایش بیشتری را در نظر گرفته بود. در ادبیات تعرفه گذاری دنیا این نحوه تعرفه گذاری، به نظام تعرفه های پلکانی افزایشی (IBT=Increasing Block Tariff) مشهور است و مهم ترین روش اصلاح الگوی مصرف در شرایط تورمی به شمار می رود. بر مبنای این روش مشترکینی که در حد متعارف برق مصرف می کنند مشمول افزایش هزینه کمتری می شوند و مشترکین پرمصرف با افزایش بیشتری برای مصرف بی رویه خود مواجه می گردند. در عین حال مشترکین پرمصرف در صورت کاهش و رعایت الگوی مصرف، هزینه ای برابر با مشترکین کم مصرف می پردازند.

  متاسفانه بنابر نظر رییس محترم جمهور افزایش هزینه برق به صورت یکسان بین مشترکین توزیع شد و مشترکین پرمصرف و کم مصرف به یک نحو با افزایش هزینه روبرو شدند. این در حالی است که بر اساس بند ۸ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری ضروری است الگوی مصرف انرژی کشور مدیریت و اصلاح شود. همچنین بر مبنای ماده ۱۰ قانون اصلاح الگوی مصرف لازم است تعرفه مشترکین پرمصرف بدون یارانه و حتی بیش

  مدل پیشنهادی وزارت نیرو می توانست حتی با اعمال نرخ افزایش 24 درصد در تعرفه برق خانگی و افزایش غیریکسان تعرفه ها برای سطوح مختلف مصرف، الگوی مصرف برق را اصلاح کند.

  از قیمت تمام شده آن باشد تا مشترکین کم مصرف بتوانند از تعرفه های یارانه ای بهره مند شوند. مدل پیشنهادی وزارت نیرو می توانست حتی با اعمال نرخ افزایش ۲۴ درصد در تعرفه برق خانگی و افزایش غیریکسان تعرفه ها برای سطوح مختلف مصرف این مهم را برآورده کند. در نتیجه مخالفت با تعرفه های پیشنهادی وزارت نیرو نمی تواند در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ارزیابی شود.  همچنین بر اساس اطلاعات مرکز آمار کشور(۱)، دهک های مختلف درآمدی کشور سهم متفاوتی از مصرف حامل های انرژی دارند. در حالی که سهم منطقی مصرف هر دهک از مصرف برق ۱۰ درصد است، دهک های بالا بیش از سهم خود تا ۱۶ درصد و دهک های پایین کمتر از سهم خود مصرف می کنند؛ به نحوی که این میزان برای دهک اول درآمدی کشور تنها ۶ درصد است. در نتیجه با افزایش یکسان تعرفه ها مشترکین پرمصرف که از دهک های بالای درآمدی هستند، تغییر هزینه کمتری را نسبت به دهک های کم درآمد(=کم مصرف) مشاهده می کنند و به مصرف بی رویه خود ادامه می دهند و نمی توان صرفه جویی این مشترکین را متصور بود.  با اصلاح صورت گرفته ممکن است در کوتاه مدت شاهد تغییرات اندکی در روند مصرف مشترکین بود اما در میان مدت نمی توان صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف را انتظار داشت. در نتیجه لازم است در این مرحله قبوض برق بر اساس پیشنهاد وزارت نیرو صادر و به دست مشترکین برسد.

  مراجع

  ۱) نامه آقای دکتر صمصامی به رییس جمهور وقت در خصوص هدفمندی یارانه ها، ۸ اسفند ۸۸.

  * کارشناس ارشد انرژی


  جلا.آی آر jala.ir


  تعداد نظرات (0)

  نام :
  ایمیل :
  وب/وبلاگ :

  در صورت قدیمی بودن مرورگر شما و عدم توان ثبت نظر، از صفحه نظرات وارد فرم قدیمی نظرات شوید و نظر خود را ثبت کنید  لاغری سریع آموزش زناشویی پد دفع سموم بدن تقویت حافظه طنز آموزش سریع زبان
  صفحه اصلی فروشگاه خرید از بازار تهران اس ام اس اخبار برتر اخبار روز فال تماس با ما